A tüdőasztmáról röviden


 

A tüdőasztma egy súlyos állapothoz vezető légúti megbetegedés, melyet főként a légszennyezéssel, a dohányzással, valamint a kialakult túlérzékenységi mechanizmusokkal hoznak összefüggésbe. Gyakori betegség felnőttkorban, azonban gyermekeknél még sokkal gyakoribb.

Az asztma valójában a légcső és a hörgők fokozott válaszkészsége a különböző ingerekre, mely a légutak beszűkülését okozza. Az ismétlődő ingerek miatt a hörgők simaizomzata megvastagszik, megduzzad és vérbő lesz a nyálkahártya, megduzzadnak a nyákmirigyek, majd mindezek következtében gyulladás lép fel, a légutak pedig nyákkal tömődnek el. Ez eredményezi a légutak szűkületét.

A tüdőasztmánál jellemző, hogy periodikusan jelentkeznek a tünetek, a betegek sípoló légzésre, mellkasi fájdalomra, köhögésre panaszkodnak. A sípoló légzés gyakran szabad füllel is hallgató.

Gyakran azonban az egyetlen tünet a köhögés. Típusosan rohamokban jelentkezik, azonban a tünetek szinte folyamatosak is lehetnek. Ezeket a rohamokat főként irritáló anyagok okozzák (por, füst, illatszer, stb…). Esetenként pszichés megterhelés, fertőzés, esetleg fizikai erőfeszítés áll a háttérben, de spontán is jelentkezhet.

tüdőasztma rohamai enyhe, illetve súlyos lefolyású lehet. Legsúlyosabb szövődménye az akut légzési elégtelenség, mely terápia nélkül legrosszabb esetben halálhoz vezethet.